انواع کلر استخر

وجود مقدار مناسبی از کلر همیشه برای استخرهای شنا ضروری می باشد . وجود به اندازه کلر باعث می شود تا آب داخل استخر همیشه تمیز و شفاف باشد و از به جود آمدن انگل ها و باکتری های مضر برای پوست شناگران جلوگیری بعمل آید . همچنین در صورتیکه استخر دارای کلر نباشد امکان بوجود آمدن جلبک های سبز یا سیاه در دیوار و کف استخر می باشد .

بهترین روش برای اندازه گیری مقدار کلر در استخر استفاده از کیت های مربوطه می باشد ( مقدار کلر در حالت استاندارد باید بین ۱ تا ۳ ppm باشد)

همچنین میزان تاثیرگذاری کلر روی آب به ph آب بستگی دارد .

همانطور که می دانید ph آب در حالت استاندارد باید بین ۷.۲ تا ۷.۶ ppm باشد . در صورتیکه ph آب ۷.۲ باشد مقدار اثرگذاری کلر ۱۰ برابر بیشتر نسبت به ph آب با مقدار ۸.۲ می باشد .

انواع کلر برای ضد عفونی کردن آب استخر به شرح زیر می باشد :

۱ ) هیپوکلریت سدیم ( پایه سدیم ) :

درصد خلوص این نوع کلر بین ۱۰ تا ۱۴ درصد و بصورت مایع می باشد . از جمله مزایای آن قیمت مناسب و تزریق آن بصورت اتوماتیک توسط پمپ می باشد . همچنین از معایب آن به بالا بردن ph آب و کاهش اثرگذاری در صورت نگهداری در محیط ۲۶ درجه سانتیگراد و زیر سایه اشاره کرد .

۲ ) هیپوکلریت کلسیم ( پایه کلسیم ) :

درصد خلوص این نوع کلر ۶۵ تا ۷۰ درصد و بصورت جامد است ( دانه ای ، پودری ، قرصی) . از جمله مزایای آن سهولت استفاده در دستگاه کلرزن اتوماتیک ، تاثیرگذاری خوب جهت افزایش کلر در آب و کنترل رشد جلبک در استخر اشاره کرد . از معایب آن میتوان به کمی گران بودن آن البته در استخرهای بزرگ اشاره نمود و در نهایت اینکه باید در فضای باز و به دور از هرگونه مواد شیمیایی نگه داشته شود

۳ ) گاز کلر

درصد خلوص این کلر ۱۰۰ درصد و بصورت گاز می باشد . از جمله مزایای آن مقرون بصرفه بودن و نگهداری آن با کپسول یا مخازن تحت فشار می باشد . از معایب آن میتوان اشاره نمود به نشتی گاز از کپسول و گران بودن سایر تجهیزات لازم و جانبی جهت استفاده از این نوع کلر .

در نهایت می بایست با توجه به کاربری و نوع استخر و با مشاوره دقیق از کارشناسان نوع کلر مصرفی را تعیین نمود .